CMTF UP podporuje různé typy zahraničních odborných praxí a stáží.
Odborné praxe jsou součástí některých studijních programů CMTF UP. Při splnění studijních podmínek daných studijním řádem je praxe uznatelná v rámci povinně volitelných předmětů. Konkrétní zahraniční instituci, ve které bude odborná praxe probíhat, si student vybírá sám v návaznosti na studovaný obor. Odborné praxe/stáže mohou trvat od 30 dnů do 12 měsíců.
Finančně podporovány v programu Erasmus+ jsou praxe v zemích EU + Norsko, Turecko, Makedonie aj.
Praxe katedry KKS
Praxe v zahraničí bude studentovi uznána, jako předmět typu C - Zahraniční pracovní stáž CMF/ZPS nebo může být uvedena v Dodatku k diplomu.
Odborná praxe, která je povinnou součástí studentova studijního programu, je po splnění všech dalších požadavků tohoto předmětu rovněž zapsána garantem praxe (odevzdání závěrečné zprávy, prezentace na workshopu atd.).
Před praxí
- Student si vybere organizaci/firmu, ve které bude svou zahraniční praxi realizovat.
- Student před výjezdem sestaví pracovní plán praxe (Projekt praxe/Training Agreement), který je závazný pro studenta, vysílající katedru a zahraniční organizaci/firmu.
- Volbu organizace student konzultuje s garantem praxe své specializace (Mezinárodní humanitární a komunitní sociální práce: Mgr. Veronika Šťastná, konzultační hodiny k praxím každé pondělí od 10 do 12 hod.).
Pro výběr kvalitní praxe lze využít:- Zkušeností od studentů z vyšších ročníků (konkrétní organizace)
- Doporučení garanta praxe na základě aktualizovaného a se studenty sdíleného seznamu ověřených humanitárních a rozvojových neziskových organizací včetně informací o možných zdrojích financování
- Aplikace intlag.upol.cz (ověřené organizace a firmy)
- Student zváží své finanční možnosti a finanční ohodnocení organizace/firmy, vyhledá i další možné zdroje financování. Katedra KKS CMTF UP podporuje studentské výjezdy prostřednictvím IGA - možný příspěvek v maximální hodnotě 10 000,- Kč na jednoho studenta.
- Pokud bude student usilovat o získání finanční podpory v rámci programu Erasmus+, dodrží pokyny uvedené v podmínkách - iro.upol.cz/erasmus/staze/
Po odsouhlasení praxe organizací
- Po odsouhlasení vybrané organizace praxe garantkou praxe, zašle student Contract of Placement organizaci k odsouhlasení a k podpisu.
- Po podepsání Contract of Placement organizací, odevzdá student tento dokument garantovi praxe, který zajistí podpis děkana a předá jej zpět studentovi.
- Contract of Placement podepsaný všemi stranami pak ve formě skenu student zašle referentce pro zahraničí, která zapíše jeho výjezd do zahraničí do aplikace IS/STAG.
- Student může podat Žádost o mimořádné stipendium na zahraniční studijní pobyt, ve které zdůvodní svůj požadavek o finanční podporu. Žádost odevzdá na studijní oddělení CMTF UP. První část stipendia je vyplácena na začátku pobytu (ideálně před odjezdem), druhá po příjezdu. Podrobnější pokyny pro žádost o stipendium a doklady, které je k ní třeba doložit, lze nalézt na Vzdělávacím portále EDIS pro CMTF, záložka Zahraniční mobility studentů
- Při podávání žádosti o finanční podporu programu Erasmus+ (vyplacení stipendia, pojištění apod.) bude student plnit podmínky uvedené v rámci tohoto programu - iro.upol.cz/erasmus/staze/
Do formuláře Training Agreement uveďte jako Departmental contact person: doc. PaedDr. Tatiana Matulayová, PhD.
Před výjezdem na zahraniční praxe
- Student absolvuje bezpečnostní školení pořádané KKS CMTF.
- Student si je ze zákona povinen zajistit zdravotní pojištění do zahraničí. Může využít pojištění UP v Olomouci pro studenty, za které student nic nehradí (je plně hrazeno ze strany UP). Materiály/pokyny k nahlášení pojištění a získání kartičky pojištěnce lze nalézt na Vzdělávacím portále EDIS pro CMTF, záložka Zahraniční mobility studentů Svůj výjezd musí v tomto případě nahlásit pojišťovací kanceláři Pojišťovací makléřství BOHEMIA, a.s. Jinak nebude pojištění platné (!).
Během výjezdu na zahraniční praxi
Prodloužení praxe je možné po dohodě s vysílající a přijímací institucí (garantem praxe a po nahlášení pojišťovací kanceláři). Prodloužení s finanční podporou Erasmus+ je možné jen v případě dostatečné finanční rezervy ZO UP (Žádost o prodloužení pobytu je nutno zaslat na ZO UP, po-té informovat i fakultní koordinátorku CMTF).
Po návratu ze zahraniční praxe
- Student je povinen předložit garantovi praxe Certifikát o absolvování praxe potvrzující délku praxe a dosažené výsledky/hodnocení nejpozději 30. listopadu daného akad. roku.
- Po návratu odevzdá student do 14 dní referentce pro zahraničí kartičku pojištění. Tímto bude jeho zahraniční pobyt ukončen v Informačním systému Univerzity Palackého (Portal). V případě praxe programu Erasmus+ student zašle referentce e-mailem krátký popis pracovní činnosti praxe v českém a anglickém jazyce (Žádost o uvedení stáže v Dodatku k diplomu). V případě stáže CMF/ZPS mu bude splnění předmětu zapsáno do IS Portal zahraniční referentkou.
- Student napíše Zprávu o zahraniční praxi a zašle garantovi praxe nejpozději 20. prosince daného akad. roku. Student si rovněž připraví prezentaci svého projektu o proběhlé praxi, který představí v rámci prosincového workshopu k odborné praxi.
- Po splnění požadavků předmětů Odborná praxe I, II a Supervize k praxi - mu budou tyto předměty zapsány do IS Portal garantem praxe.
- Následně mu bude vyplacena druhá část stipendia (viz pokyny na EDIS).
Praxe katedry KKV
Studentům bakalářského a navazující magisterské studium oboru sociální pedagogika je praxe uznána, jako předmět, který je součástí studijního oboru. Předmět, v jehož rámci praxe v zahraničí proběhne, musí být schválena garantem tohoto předmětu a zároveň musí splňovat požadavky na praxi tohoto předmětu. Praxe v zahraničí lze vykonat v rámci těchto předmětů:
- Praxe v řízení volnočasových aktivit I
- Vychovatelská praxe I
- Vychovatelská praxe III
- Praxe I
Pokud praxe není povinnou součástí studijního programu, bude uznána jako předmět typu C - Zahraniční pracovní stáž CMF/ZPS. Stáž bude uvedena také v Dodatku k diplomu. Zahraniční pobyt musí proběhnout v rozsahu minimálně 30 dnů + 2 dny příjezdu/odjezdu.
Před praxí
- Student si vybere organizaci/firmu nebo instituci, ve které bude svou zahraniční praxi realizovat.
- Student před výjezdem sestaví pracovní plán praxe (Projekt praxe/Training Agreement), který je závazný pro studenta, vysílající katedru a zahraniční organizaci/firmu.
- Volbu organizace a plán praxe student konzultuje s garantem praxe (PhDr. Ing. L. Trochtová). Pro výběr kvalitní praxe lze využít:
- Zkušeností od studentů z vyšších ročníků (konkrétní organizace)
- Aplikace www.intlag.upol.cz (ověřené organizace a firmy)
- Doporučení garanta předmětu aj.
- Student zváží své finanční možnosti a finanční ohodnocení organizace/firmy, vyhledá i další možné zdroje financování. (granty, program Erasmus+, Mimořádné stipendium, apod.).
- Pokud bude student usilovat o získání finanční podpory v rámci programu Erasmus+, dodrží pokyny uvedené v podmínkách - www.iro.upol.cz záložka PRAXE. Pro získání tohoto stipendia je nutno vyjet na min. 60 dní.
Po schválení praxe organizací
- Sekretářce katedry svého oboru student předloží vyplněný dokument Smlouva o praxi (Contract of Placement) a ta jej zašle organizaci k podpisu. Přihláška musí být odevzdána s velkým předstihem před nástupem na praxi, nejpozději měsíc před nástupem.
- Při podávání žádosti o finanční podporu programu Erasmus+ (vyplacení stipendia, pojištění apod.) bude student plnit podmínky uvedené v rámci tohoto programu - www.iro.upol.cz. Do formuláře Training Agreement - Faculty contact person - uveďte: Mgr. P. Hubená, jako Departmental contact person: doc. PhDr.& Mgr. Petra Potměšilová, Ph.D./vedoucí katedry).
- Po oznámení o podepsání Contractu of Placement organizací si student tento dokument vyzvedne u sekretářky své katedry. Ve formě skenu jej pak zašle referentce pro zahraničí, která zapíše jeho výjezd do zahraničí do aplikace IS PORTAL.
- Student může podat Žádost o mimořádné stipendium na zahraniční studijní pobyt, ve které zdůvodní svůj požadavek o finanční podporu. Žádost odevzdá na studijní oddělení CMTF UP. První část stipendia je vyplácena na začátku pobytu (ideálně před odjezdem), druhá po příjezdu.
Před výjezdem
- Student absolvuje bezpečnostní školení pořádané KKS CMTF.
- Student si je ze zákona povinen zajistit zdravotní pojištění do zahraničí. Může využít pojištění UP v Olomouci pro studenty, za které student nic nehradí (je plně hrazeno ze strany UP). Pojišťovací kartu si vyzvedne na Zahraničním oddělení (po vyplnění formuláře) a svůj výjezd nahlásí pojišťovací kanceláři Pojišťovací makléřství BOHEMIA, a.s. Jinak nebude pojištění platné (!).
Během výjezdu
Prodloužení praxe je možné po dohodě s vysílající a přijímací institucí (garantem praxe a po nahlášení pojišťovací kanceláři). Prodloužení s finanční podporou Erasmus+ je možné jen v případě dostatečné finanční rezervy OMV UP (Žádost o prodloužení pobytu je nutno zaslat na OMV UP, poté informovat i fakultní koordinátorku CMTF).
Po návratu
- Student je povinen předložit garantovi praxe Certifikát o absolvování praxe potvrzující délku praxe a dosažené výsledky/hodnocení nejpozději do 4 týdnů od ukončení praxe.
- Po návratu odevzdá student do 14 dní referentce pro zahraničí kartičku pojištění a krátký popis pracovní činnosti praxe v českém a anglickém jazyce. Tyto informace pak budou uvedeny v Dodatku k diplomu. Tímto bude jeho zahraniční pobyt ukončen v Informačním systému Univerzity Palackého (Portal). V případě stáže CMF/ZPS mu bude splnění předmětu zapsáno do IS Portal zahraniční referentkou.
- Student napíše Zprávu o zahraniční praxi a zašle garantovi praxe nejpozději 20. května/20. prosince daného akad. roku.
- Po splnění požadavků předmětů - mu budou tyto předměty zapsány do IS Portal garantem daného předmětu.
- Následně mu bude vyplacena druhá část stipendia.