Děkan Peter Tavel převzal jmenovací dekret pro další funkční období

Děkanský dekret předal rektor Jaroslav Miller Petru Tavelovi v zasedací místnosti Rektorátu UP.
Foto: Velena Mazochová
Úterý 18. září 2018, 15:00 – Text: Velena Mazochová

Pro druhé funkční období 2018 – 2022 jmenoval rektor UP Jaroslav Miller děkanem cyrilometodějské teologické fakulty Petera Tavela. Ve funkci na další čtyři roky jej potvrdil fakultní senát i Kongregace pro katolickou výchovu v Římě.

Děkanský dekret převzal Peter Tavel při slavnostním zahájení první porady vedení UP v tomto akademickém roce z rukou rektora Jaroslava Millera, který mu k opětovnému zvolení poblahopřál a pro další čtyři roky popřál hodně úspěchů. „Jsem velice rád, že to mohu být zrovna já, kdo ti dekret ke druhému děkanskému působení předá. Pracuji s tebou rád a jsem přesvědčen, že to děláš dobře, fakulta pod tvým vedením vzkvétá. Očekávám od tebe velké, takřka heroické činy v průběhu další čtyřletky a držím palce, ať se fakulta rozvíjí i nadále,“ uvedl Jaroslav Miller.

V nadcházejícím čtyřletém období bude Peter Tavel usilovat zejména o další zkvalitňování vědy, studia i o systematickou výchovu mladé vědecké generace. „Ať už bude existovat jakákoli nová metodika, pokud budeme i nadále publikovat v kvalitních časopisech, nic nepokazíme,“ uvedl Peter Tavel. Prioritou bude zejména posílení oboru Teologie. „Máme kvalitní profesorský sbor, který navíc prochází generační obnovou, a přitom v našich velkých učebnách sedí pět, deset studentů. Obor je kvalitní, musí být ale také kreativní,“ zdůraznil Peter Tavel. K hlavním úkolům bude podle něj patřit také efektivnější využití příležitostí, které v současné době poskytuje internetové prostředí. „Internet nám nabízí velké možnosti, abychom mohli a uměli exportovat náš intelektuální potenciál do celého světa,“ doplnil Peter Tavel.

Staronového děkana zvolil Akademický senát CMTF v dubnu letošního roku. Po udělení souhlasu vatikánské Kongregace pro katolickou výchovu - nihil obstát /„není námitek“ - se děkanského úřadu ujal 14. září.

V novodobé historii fakulty je Peter Tavel jejím šestým děkanem. Od znovuobnovení CMTF UP v roce 1990 stáli v jejím čele Vojtěch Tkadlčík, Ladislav Tichý, Pavel Ambros, Petr Chalupa a Ivana Vlková.