Zahraniční hosté na teologické fakultě hovoří o Ukrajině či spirituálních kompetencích

Oleh Kindiy z Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově (vlevo) a proděkan CMTF Dominik Opatrný. Foto: Martin Višňa
Pátek 29. březen 2019, 12:00 – Text: Martin Višňa

Teologie Majdanu, spontánní potrat jako nedobrovolný hřích nebo třeba akční výzkum v sociálních vědách. To jsou témata, o nichž se mluvilo na přednáškách či workshopech zahraničních hostů na cyrilometodějské teologické fakultě. A další zajímavé návštěvy se připravují.

Na katedru křesťanské sociální práce mimo jiné zavítá Rainer Gehrig z Katolické univerzity sv. Antonína ve španělské Murcii, který na svých přednáškách ve dnech 9. a 10. dubna bude hovořit o výzkumu organizační identity španělských Charit a o spirituálních kompetencích sociálních pracovníků. V květnu se studenti mohou těšit na přednášky Małgorzaty Kostrzyńské z Univerzity v Lodži, která se podělí o výsledky svého víceletého výzkumu života lidí bez domova.

„Připravujeme také spolupráci s newyorskou Fordham University. Ještě během letního semestru by tak měl na naši fakultu přijet Brandon Cahill, se kterým mimo jiné chceme řešit přípravu anglického studijního programu zaměřeného na humanitární práci,“ uvedl proděkan pro zahraničí Dominik Opatrný.

Na podzim pak fakulta chystá sympozium o bioetice v charitativní práci, na které by měli přijet odborníci z Polska či Maďarska. Hostem na CMTF bude v říjnu také Halyna Teslyuk z Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově, jež se věnuje Starému zákonu a ženským postavám, které dělají věci pro ženy netypické, například zabijí někoho ve válce.

Právě ze lvovské univerzity díky mezinárodní kreditové mobilitě přivítali v uplynulých týdnech na fakultě dva přednášející. Mariya Yarema se zaobírala bioetickými tématy. „Na její přednášky přišli i lidé zvenčí, to nás potěšilo. Věnovala se například tomu, jestli se člověk může dopustit hříchu, aniž by konal úmyslně nebo svobodně. Pro nás na Západě je to v podstatě protimluv, něčeho zlého se člověk dopouští vědomě. V pravoslaví mají pojetí hříchu trochu jiné, rozlišují i nedobrovolný hřích. Například žena, která spontánně potratí, má konat pokání, které ale pro ni není trest, naopak má jí pomoci vyrovnat se s nastalou situací,“ vysvětlil proděkan.

Diskuzi studentů a akademiků z fakulty pak vyvolaly přednášky Oleha Kindiyho, který se věnoval i aktuálnímu dění na Ukrajině. „Prezentoval zážitky účastníků protestů na Majdanu, na které se začalo střílet, což vedlo k tomu, že lidé více vyhledávali kostely a duchovní a jednotlivé církve začaly spolupracovat. Dokonce se později i dvě ze tří tamních pravoslavných církví spojily,“ dodal Dominik Opatrný.

Hostem nedávné Studentské vědecké konference, kterou uspořádala katedra křesťanské výchovy, pak byl Joseph M. Shosh z americké Moravian College, který účastníky zasvětil do akčního výzkumu v sociálních vědách.