Prestižní humanitární kongres opět spolupořádá teologická fakulta

Repro: Žurnál UP
Středa 1. listopad 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Nové trendy, noví hráči & stará etika – takové je ústřední téma mezinárodního Humanitárního kongresu 2017, na jehož přípravách se tradičně podílí také cyrilometodějská teologická fakulta UP. Uskuteční se ve dnech 3. - 4. listopadu v Praze a zájemci budou moci sledovat celý program na sociálních sítích.

Čtvrtý ročník mezinárodního humanitárního kongresu, jehož hostitelem je letos Univerzita Karlova, se zaměří zejména na problematiku porušování mezinárodního humanitárního práva, dodržování základních etických principů ve válečných konfliktech, na změny v pozicích neziskových organizací nebo na roli médií a sociálních sítí. Odpovědi na aktuální otázky přinesou vystoupení předních odborníků z nevládních a humanitárních organizací, vysokých škol a médií. Pozvání například přijali německý novinář Wolfgang Bauer, který se zaměřuje na témata z oblastí světových konfliktů, člen Evropské komise pro integraci Cees Wittebrood, bývalý ředitel pobočky Lékařů bez hranic ve Velké Británii Marc DuBois nebo Anne Street z Caritas International, která se po osobních zkušenostech z rozvojových a konfliktem zasažených zemí aktivně věnuje prosazování humanitárních témat v politice.

„Těmto zkušeným pracovníkům a výzkumníkům v oblasti humanitární pomoci by měli naslouchat zejména studenti a ti, kteří by se v budoucnosti chtěli humanitární pomoci věnovat. Při zvažování důsledků humanitární akce, před odpovědným rozhodnutím, je třeba zmobilizovat zkušenosti z minulosti, znalost principů, věrnost etickým úmyslům, sílu invence a kreativní imaginace,“ uvedla Květoslava Princová, vedoucí Oddělení humanitárních studií CMTF. „Etické zvažování je právě součástí oné odpovědnosti a etika je jedním z vůdčích témat tohoto kongresu,“ dodala.

Mezinárodní humanitární kongres se koná v České republice už počtvrté. Na každém se podílela i olomoucká teologická fakulta, která byla zároveň hlavním hostitelem jeho druhého ročníku v roce 2013. „Na všech kongresech se podílíme  na organizaci, včetně studentů humanitární pomoci, kteří působí jako dobrovolníci. Snažíme se získávat kvalitní přednášející ze zahraničních organizací a zejména univerzit, se kterými v různých projektech spolupracujeme,“ vysvětlila Květoslava Princová. Zároveň věří, že v budoucnu se jako zkušení humanitární pracovníci na kongresu objeví i absolventi olomoucké fakulty. „Pro studenty je kongres ohromná příležitost seznámit se se světem humanitární pomoci a navázat kontakty pro případné praxe. Věříme, že se v budoucnosti podaří uspořádat kongres, který bude zaměřen na výzkum v tomto oboru a budou se ho kromě odborníků z praxe a z univerzit účastnit také studenti magisterského a doktorského studia,“ doplnila Květoslava Princová.

Dvoudenní Humanitární kongres 2017 pořádají neziskové organizace Člověk v tísni a Lékaři bez hranic společně s Cyrilometodějskou teologickou fakultou UP a Fakultou sociálních věd UK. Dalšími partnery jsou organizace ADRA, CARE Česká republika, FoRS a Charita Česká republika.

Zájemci budou moci sledovat celý program také na sociálních sítích pod hashtagem #HUKO2017. Více informací je k dispozici na webových stránkách kongresu.