Jste věřící a chcete pracovat s dětmi? Stále je čas podat si přihlášku na teologickou fakultu

Ilustrační foto: Martin Višňa
Pátek 5. březen 2021, 9:50 – Text: Lenka Peřinová

Zajímá vás práce s dětmi a víra? Bavilo by vás pracovat ve farnostech nebo vyučovat náboženství? Chcete si rozšířit své dosavadní vzdělání nebo změnit profesní zaměření? Chcete studovat při zaměstnání? Podejte si přihlášku na Cyrilometodějskou teologickou fakultu UP. Na práci s dětmi ve volném čase se specializuje bakalářský studijní program Náboženství se zaměřením na vzdělávání, na osvojení pedagogických dovedností pak navazující magisterský program Učitelství náboženství pro základní školy. Přijímací zkoušky budou mít podobu ústního pohovoru. Přihlášky je možné zasílat do 15. března.

Studenti se mohou těšit na příjemné prostředí fakulty, během výuky nahlédnou do aktuálního dění v církvi v oblasti vzdělávání a katecheze. Vyučující je připraví po stránce teologické i pedagogické tak, aby mohli srozumitelně zprostředkovat dětem a mládeži náboženská témata a efektivně s nimi pracovat ve farnostech při pastorační činnosti nebo vyučovat náboženství v souladu s církví a nejnovějšími pedagogickými trendy.

„Našim studentům chceme pomáhat také v praxi jejich každodenního prožívání křesťanské víry. Toto pokládáme za nejdůležitější, protože křesťan může svědčit o Kristu a pomáhat druhým na cestě víry jen tehdy, má-li ji sám v sobě dostatečně živou a zdravou,“ řekl garant programů docent Ludvík Dřímal z katedry křesťanské výchovy CMTF UP.

Pracovat s lidmi je zajímavé a dává smysl

Velkou výhodou obou zmiňovaných studijních programů je fakt, že se výuka koná výhradně v soboty. Studovat tak mohou i zaměstnaní nebo maminky na rodičovské dovolené. Vítáni jsou také středoškoláci s maturitou.

„Jsme přesvědčeni, že studium samotné teologie nestačí. Je nezbytné doplňovat je ucelenou formací tak, aby u studujících rostlo nejen poznání Boha a úcta a láska k němu, ale i konkrétně projevovaná úcta a láska k církvi. Tedy výchova k vědomé a radostné sounáležitosti s touto církví, přijetí spoluodpovědnosti za ni jako za společenství a potažmo i za její poslání,“ zdůraznil docent Dřímal.

Programy vhodné i pro zaměstnané

Bakalářský studijní program Náboženství se zaměřením na vzdělávání je jedinečný obor, v němž práce s lidmi navazuje na jejich hodnoty a napomáhá jejich rozvoji a také podporuje vyzrávání náboženské složky jejich osobnosti. Studenti se seznámí s řadou nových informací v předmětech, jako je katechetika, religionistika, filozofie nebo třeba speciální pedagogika, také s nejnovějšími metodami práce v oblasti náboženského vzdělávání. Budou hledat odpovědi na otázky týkající se víry, naučí se pracovat s Biblí a vytvářet volnočasové a jiné programy, pomohou lidem na jejich cestě objevování víry. Absolventi se uplatní jako katecheté, animátoři křesťanských společenství nebo pastorační asistenti.

Navazující magisterský studijní program Učitelství náboženství pro základní školy pak během studia zohledňuje dosavadní zkušenosti posluchačů, které mohou uplatnit například při plnění praxe nebo diplomové práce. Absolvování tohoto programu je v souladu s požadavkem školského zákona, umožňuje získat aprobaci pro výuku náboženství.

Studenti se seznámí například s metodami práce s biblickými texty, sociální naukou církve nebo s využitím křesťanského kulturního dědictví ve výuce náboženství a osvojí si dovednosti potřebné pro praxi – od přípravy programů a práce s vybranou skupinou v oblasti evangelizace a katecheze až po vedení křesťanských společenství. Jako absolventi budou připraveni na výkon pedagogické činnosti učitele (zvláště katolického) náboženství na základních školách nebo školských vzdělávacích zařízeních včetně pastoračních center.

Přijímací zkoušky na oba studijní programy budou mít podobu ústního pohovoru. Přihlášky je možné zasílat do 15. března 2021 na www.prihlaska.upol.cz.