Arcibiskupství a teologická fakulta nabízejí pomoc na telefonu

Ilustrační foto: pixabay.com
Úterý 3. listopad 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého a Arcibiskupství olomoucké opět nabízejí telefonickou duchovní a psychoterapeutickou pomoc všem, kteří v nelehké době koronavirové epidemie potřebují podporu nebo povzbuzení.

Touto službou chtějí obě instituce vytvořit bezpečný prostor pro ty, kteří se v důsledku protikoronavirových opatření dostali do psychické nepohody a jejichž míra obav a úzkostí přesahuje únosnou mez. K dispozici potřebným je patnáctka odborníků několika oborů, zejména kněžích a psychoterapeutů, kteří se při rozhovoru budou snažit volajícího povzbudit a nalézt nejlepší řešení jeho situace. Pomocníci na telefonu vykonávají službu dobrovolně vedle svých běžných pracovních povinností.

„Někdy mám pocit, že ti, kdo volají, prostě potřebují skoro kohokoliv, kdo by jim chvíli naslouchal. Když jsme s touto službou začali v březnu, bylo souvislostí s covid-19 spíše méně než více. Teď na podzim ale přibývá depresí a situací přímo s covid-19 souvisejících. Některé volající je třeba povzbudit, aby například nepřestávali brát léky, pokud jsou to pacienti s psychiatrickou diagnózou, jiní volají, aby mě poprosili o modlitbu, protože na ně ta současná situace doléhá – a za ty všechny se opravdu u nás v klášteře denně modlíme,“ uvedla jedna z pomocnic na telefonu, proděkanka CMTF Marta Lucie Cincialová, která byla i přes léto v kontaktu se dvěma potřebnými.

Telefonickou pomoc nabídlo arcibiskupství s teologickou fakultou během jarního nouzového stavu, tehdy jí podle koordinátorky Marcely Anežky Kořenkové využilo 111 lidí. Mezi hlavními problémy byly pocity úzkosti, osamocení, strach z nemoci a smrti nebo obava z budoucnosti. Volající ale líčili i konkrétní starosti, jako například nemoc v rodině, péči o děti nebo finanční problémy. „Většinou hovory trvaly mezi deseti až třiceti minutami, několik se jich ale protáhlo na déle než hodinu,“ doplnila při vyhodnocování jarní služby koordinátorka.

Zájemci mohou využít následujících kontaktů:
Duchovní pomoc

P. Pavel Stuška, kněz – 731 621 190
s. Lucie Cincialová, řeholnice – 731 600 081
Dominik Opatrný, teolog, nemocniční kaplan – 734 695 790

Duchovní a psychoterapeutická pomoc
P. Roman Macura, kněz, psychoterapeut – 603 787 013
P. Lukáš Engelmann, kněz, psychoterapeut – 731 402 155

Psychoterapeutická pomoc
Kateřina Hamplová, krizová intervence – 775 115 446
Richard Kořínek, psychoterapeut – 604 777 044
Arnošt Krtek, psychoterapeut – 722 667 878