Radkin Honzák na teologické fakultě bavil emocemi

Psychiatr Radkin Honzák na CMTF. Foto: Martin Višňa
Středa 22. květen 2019, 11:00 – Text: Martin Višňa

Kdyby se lidé drželi desatera, bylo by jim podstatně lépe. Tímto zamyšlením zakončil svou přednášku psychiatr Radkin Honzák, který přijal pozvání cyrilometodějské teologické fakulty a před téměř zaplněnou aulu hovořil o emocích a o tom, jak s nimi pracovat.

Než se ovšem Radkin Honzák k závěrečným slovům dostal, absolvovali s ním posluchači, mezi nimiž byli nejen studenti a zaměstnanci pořádající fakulty, ale i dalších pracovišť Univerzity Palackého, cestu od dinosauřího mozku k současnému člověku plnou zajímavých a mnohdy zábavných zákrut. Nechyběly mezi nimi zmínky o nejrůznějších vědeckých pokusech, osobní vzpomínky či oblíbené vtipy.

Hned v úvodu známý psychiatr a pedagog Univerzity Karlovy zmínil jedno přání. „Chtěl bych, aby byly psychosociální faktory zdraví a nemoci brány stejně vážně jako ty biologické. Emoce, které do té psychosociální oblasti také patří, nebyly zatím medicínou dostatečně přijaty a zhodnoceny. My nejsme žádní duchaři,“ řekl Radkin Honzák.

„Emoce jsou primárně tělesné děje. Jsou daleko starší než rozum a významnější pro řízení našeho organismu. Vedou nás k nějakému pohybu, který se dá registrovat na třech osách – nabuzení/útlum, přiblížení/oddálení a spolupráce/soupeření. Jak říká Damasio, emoce se odehrávají v divadle těla a to, co se odehrává v divadle mysli, jsou pocity, což jsou překlady našich tělesných stavů,“ vysvětlil publiku.

Podrobněji se zaměřil mimo jiné na to, co se v organismu děje při strachu, jak se napínají svaly, zrychluje dýchání, zvětšují zorničky nebo bledne kůže. „Strach je s námi nejdéle, v podstatě nám zachraňoval život. Byli jsme postaveni jako součást světa, ve kterém číhá nebezpečí, na to jsme museli být připravení. Zásadní poučení přitom zní, že ve chvíli, kdy nás začne nějaká úzkost svazovat, nemá žádný smysl se jí bránit,“ uvedl psychiatr, o kterém děkan CMTF Peter Tavel prohlásil, že ho považuje za jednoho z patriarchů naší společnosti.

Přednáška Radkina Honzáka se uskutečnila v rámci programu celoživotního vzdělávání s názvem Psychosomatika, který organizuje Institut sociálního zdraví CMTF. Radkin Honzák již nyní přislíbil dvoudenní seminář v chystané sérii podzimních kurzů.