ETR - EASY TO READ s lektorkou Pavlínou Mroczkowskou

Čtvrtek 22. listopad 2018, 15:52 – Text: Jana Koulová

Katedra křesťanské sociální práce CMTF pořádá 28. listopadu od 8:30 hod. trénink ETR – Easy to Read (snadno čitelné, snadno srozumitelné) s lektorkou Mgr. Pavlínou Mroczkowskou.

Lidé s mentálním postižením mají stejné právo na zapojení se do společnosti jako ostatní, ať už je stupeň jejich postižení jakýkoliv. Potřebují přístupnější komunikační kanály např. webové stránky, smlouvy ve snadno srozumitelné formě, upravené budovy, které jsou dobře značené pro jejich orientaci, aj. Pro plné začlenění do společnosti potřebují informace v přístupné podobě, které vycházejí z jejich specifických potřeb.

V angličtině má tento typ dokumentů zkratku ETR – easy to read (snadno čitelné, snadno srozumitelné). Pro lidi s mentálním postižením to, že jejich prostřednictvím získávají informace, kterým budou rozumět, neznamená pouhou možnost dozvědět se nové věci nebo se něco naučit, ale pomáhají jim žít vlastní život, orientovat se v každodenních záležitostech a rozhodovat se o další budoucnosti.

K tomuto účelu slouží trénink ETR – EASY TO READ  Pavlíny Mroczkowské, která na Katedře křesťanské sociální práce názorně předvede, jak takový trénink pro lektory a tvorba snadno srozumitelných dokumentů a informací probíhá.

Mgr. Pavlína Mroczkowská vystudovala speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně. Nyní pracuje ve Společností pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, z. s., kde se věnuje projektům orientovaným do oblasti celoživotního vzdělávání pro dospělé lidi s mentálním postižením tak, aby měli možnost rozvíjet své schopnosti a dovednosti v průběhu celého života.

Prostřednictvím svých tréninků předává informace, jak vytvářet a psát dokumenty ve snadno srozumitelné formě, a jak do celého procesu zapojit dospělé lidi s mentálním postižením. Pořádá semináře o tvorbě snadno srozumitelných dokumentů pro pracovníky nejen v sociálních službách, ale i pro pedagogy a pracovníky knihoven.

Trénink je realizován v rámci projektu Erasmus+ Inclusive Campus Life 2016-1-BE02-KA203-01736