Naši akademici v TV Noe: Etika nemá jednu obecnou odpověď na všechny kauzy

Středa 30. listopad 2022, 12:07 – Text: Lenka Peřinová

Doc. Jaroslav Franc, vedoucí Katedry komunikačních studií Cyrilometodějské teologické fakulty UP a garant studijního programu Etika a kultura v mediální komunikaci, a Mgr. Veronika Müllerová, asistentka katedry, byli hosty pořadu Za obzorem. Hlavními tématy půlhodinového rozhovoru byly etika, fungování médií či mediální gramotnost. Pořad TV Noe moderovala Gabriela Westová.

Etické limity médií

„Za etickou komunikaci považujeme takovou komunikaci, která je trvale udržitelná. Co je, nebo není etické, nám pomáhá definovat a regulovat Etický kodex novinářů, který vznikl po sametové revoluci. Říká, že novinář je povinen psát včasně, pravdivě a nezkresleně. Odvolává se dokonce na ústavu, v níž je zakotveno, že český občan má právo znát realitu. Obsahuje tedy zřejmý apel na to, aby zpráva byla objektivní a maximálně nezkreslená. Médium je ale svou povahou vlastně zprostředkovatel. Kdo s ním pracuje, musí vždy udělat určitou volbu, a v této fázi může přijít problém. Je otázkou, kde je etická hranice položena,“ upozornil doc. Jaroslav Franc.

Existuje objektivní sdělení?

„Nikdy nemůžeme úplně přesně rozpoznat objektivitu informace, kterou čteme, vidíme, přijímáme. Na obraze je to trošku líp vidět než na textu – text se napíše, a nějak přečte. Když přijde fotograf nebo kameraman do nějakého prostředí, vždy jej musí zarámovat do čtyř stran obrazu. Výřez obrazu – jak a kde se provede – může hodně ovlivnit sdělení, které obraz nese. Důležité také je, jak fotka vzniká, za jakým účelem. Se zachycovanou skutečností je možné různě manipulovat. Potom se můžeme ptát, jestli je realita objektivní, nebo subjektivní,“ upozornila Mgr. Veronika Müllerová.

Dívejte se: https://youtu.be/IgW4iAXBudY

Akademici se vyjadřovali k těmto (a dalším) otázkám:

• Co se skrývá pod pojmem média?
  • Jak to v dnešní době vypadá s etikou v médiích?
  • Kdo rozhoduje o tom, co se v médiích objeví?
  • Jak objektivní je pohled, který nám nabídne vlastník média?
  • Jaká jsou nejčastější etická pochybení v médiích?
  • Jak důležitá je mediální gramotnost?
  • Mají fotografové nebo kameramani zasahovat do události podle svého etického přesvědčení?
  • Jaké hodnoty by měly být rozhodující v situacích, do kterých se novináři dostávají?
  • Proč zrovna teologická fakulta nabízí program Etika a kultura v mediální komunikaci?

TV Noe – televize dobrých zpráv

Televize Noe je česká nekomerční televize se sídlem v Ostravě. Držitelem licence pro vysílání je společnost TELEPACE, s.r.o. Tuto společnost charakterizuje více než 20 let práce s mladými i dospělými v jejich přípravě na působení ve sdělovacích prostředcích. TV Noe vysílá od roku 2006, nyní 19 hodin denně. Program sestává z vlastních pořadů aktuálních i archivních a z pořadů připravených tuzemskými nebo zahraničními producenty a studii. Program je připravován převážně v ostravském sídle, některé pořady vytvářejí regionální studia v Praze, Zlíně.