Senát teologické fakulty povede i v dalších třech letech Jaroslav Franc

Staronový předseda Jaroslav Franc se ujal funkce na ustavujícím zasedání senátu.
Foto: Velena Mazochová
čtvrtek 15. únor 2018, 10:40 – Text: Velena Mazochová

Novým předsedou akademického senátu cyrilometodějské teologické fakulty se stal znovu Jaroslav Franc, který jej vedl i v předchozím funkčním období. Rozhodli o tom nově zvolení senátoři na svém ustavujícím zasedání. Funkce místopředsedů budou další tři roky zastávat Martin Cajthaml a Josef Biernát. 

Jaroslav Franc, který se o post předsedy ucházel jako jediný kandidát, uspěl hned v prvním kole. Svůj hlas pro něj odevzdalo jedenáct senátorů, jeden hlas byl neplatný. S důvěrou v kompetence staronového předsedy nominaci nepřijali Dominik Opatrný, Ivana Gabriela Vlková a Martin Cajthaml. 

„Rád bych, abychom udrželi kontinuitu nastaveného systému práce z předchozího tříletého období. Myslím, že se nám to podaří i proto, že komunikace s vedením fakulty je velmi dobrá. Naučili jsme se už zároveň zvládat spoustu administrativy a další nás čeká, zvláště v souvislosti s akreditacemi, novelou vysokoškolského zákona a všemi dalšími změnami, které se promítají do legislativy,“ uvedl Jaroslav Franc.  

Jak připomněl, prvním aktuálním úkolem nového senátu bude volba děkana fakulty. „Uskuteční se na příštím senátním zasedání ve středu 11. dubna. Týden předtím se v rámci shromáždění akademické obce CMTF bude konat prezentace kandidátů,“ upřesnil předseda senátu.

Poprvé si jej senátoři do svého vedení zvolili v únoru 2015. Na olomoucké fakultě působí jako odborný asistent katedry pastorální a spirituální teologie. Ve své odborné práci se zaměřuje na spiritualitu křesťanského Východu, vztahy mezi náboženstvími a dialog mezi Východem a Západem v kontextu náboženských a kulturních tradic.

Spolu s ním povedou v dalších třech letech akademický senát dva noví místopředsedové - vedoucí katedry filozofie Martin Cajthaml za komoru akademických pracovníků a Josef Biernát, posluchač oboru Katolická teologie, jako zástupce studentů.  

Na svém prvním zasedání schválili senátoři také návrh děkana CMTF na člena Etické komise Univerzity Palackého. Stal se jím senátor a člen katedry biblických věd Pavel Černuška. 

Akademický senát teologické fakulty tvoří osm členů akademické komory a čtyři zástupci studentů. Současné senátory zvolili pedagogové a studenti teologické fakulty v závěru loňského roku na funkční období od 1. února 2018 do 31. ledna 2021.