Odborníci online diskutovali o hodnotách mládeže

Repro: Žurnál UP
Středa 25. listopad 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Hodnoty mladých lidí a práce s nimi byly tématem dvoudenní konference, kterou připravila katedra křesťanské výchovy Cyrilometodějské teologické fakulty UP. S ohledem na epidemiologickou situaci se její účastníci oproti původním plánům setkali online prostřednictvím videokonference.

Letošní ročník události, na níž se pravidelně potkávají odborníci zabývající se volným časem, výchovou k hodnotám a mládeží, tedy sociální pedagogikou v nejširším smyslu slova, se kvůli online konání musel obejít bez plánovaných workshopů a společenského programu. Pořadatelé také upustili od zamýšleného diskuzního charakteru akce.

„Naši konferenci provází vždy přátelská atmosféra, plánovali jsme tak sekce pojmout jako diskuze u kulatého stolu. Vrátili jsme se ale k tradičnímu pojetí, kdy si účastníci připravili prezentace a poté k nim probíhala diskuze. V online prostředí fungujeme už delší dobu, takže velké obavy jsme neměli, spíše očekávání, jaké to bude. Nakonec to bylo velmi příjemné a komfortní,“ uvedla vedoucí pořádající katedry Petra Potměšilová.

Program, na němž se podíleli nejen odborníci z Univerzity Palackého, ale také z Masarykovy univerzity či Univerzity Karlovy a také ze zahraničí, nabídl mimo jiné příspěvky věnované prokrastinaci a bezmoci, vlivu tanečního umění na utváření hodnot nebo dětským traumatům a jejich souvislosti se spiritualitou.

„Všechna témata byla velmi zajímavá, dvě však rozpoutala opravdu velkou diskuzi. Jednak šlo o příspěvek věnující se tomu, zda a jak jsou hodnoty u studentů rozvíjeny akademickými pracovníky a jak se daří akademikům být studentům vzorem. Diskutovalo se například o tom, že vysokoškolský pedagog by měl také vychovávat a neměl by se bát rozvíjet kreativitu studentů. Také že v současnosti se studenti vzdalují kvůli online prostředí a plnění pracovních povinností akademickému světu. Druhou velkou diskuzi pak rozpoutal příspěvek o možnostech osob s postižením podílet se na životě církve – zda a jak církev reaguje na potřeby dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a potřeby jejich rodičů,“ přiblížila vedoucí katedry.

Konference se zúčastnili především akademici a studenti, oproti dřívějšku chyběli sociální pedagogové z praxe. Celkově byl počet účastníků nižší než obvykle, první den se k videokonferenci připojily tři desítky účastníků. „Online prostředí nenahradí osobní setkání, ale dle reakcí účastníků bylo dobře, že konference proběhla. Přeci jenom většina dalších akcí byla zrušena. Celkově jsme spokojení, ale těšíme se, že se za dva roky uvidíme osobně,“ uzavřela Petra Potměšilová.